Ako si vybrať termostat?

Ako si vybrať termostat?

Ušetrite energiu a majte doma príjemné teplo.

Termostaty sú zariadenia, ktoré riadia vykurovacie alebo chladiace systémy podľa toho, akú si nastavíte požadovanú teplotu. Vďaka automatickej regulácii prevádzky ušetríte energiu, pretože nebude zbytočne kúriť viac ako je nutné. Pozrite sa, ako zvoliť správny model.

Čo je podstatné
Účel
termostaty môžu riadiť kotol, klimatizáciu, radiátor, podlahové kúrenie a na každý účel môžeme zvoliť ten správny termostat.
Aby termostat mohol kotol správne riadiť, musí s ním byť kompatibilný. Jednoduché a staršie kotly využívajú dvojvodičové zapojenia, ktoré umožňujú iba reguláciu výkonu na základe teploty. V prípade bezdrôtovej komunikácie termostatov musí bezdrôtovú komunikáciu podporovať aj samotný kotol.
Na reguláciu podlahového kúrenia je potrebné, aby bol termostat vybavený aj podlahovým teplotným senzorom na nastavenie požadovanej podlahovej teploty.

Umiestnenie
Termostaty môžu byť nástenné, do rozvádzača alebo priemyselné. Termostaty nástenné alebo aj interiérové ​​sú buď s inštaláciou pod omietku, teda na inštalačnú krabici, kedy je zachovaný vzhľad ostatnej elektroinštalácie, alebo na omietku, teda bez nutnosti spodnej krabice vhodnej na umiestnenie, kedy sa s termostatom napríklad nepočítalo.
Prostredie, v ktorom bude termostat umiestnený, hrá dôležitú rolu. Termostaty do rozvádzača sú skryté v rozvodnej skrini, a teda sú vhodné pre miesta, kde nie je žiaduca manipulácia verejnosťou (hotelové izby, úrady, škôlky, atď.) a technické aplikácie. Priemyselné termostaty sú špeciálne termostaty s vyšším stupňom krytia, aby svojou konštrukciou odolávali náročnejším podmienkam, predovšetkým vyššej vlhkosti a výkyvom teploty.
Termostaty s displejom je vždy dobré umiestňovať do výšky očí, pre pohodlné ovládanie.

EKOHEAT REG 006 HY607WE full 2 orez 735x375px - kopie
Spôsoby ovládania a požiadavky na funkcie
Jednoduché termostaty umožňujú iba reguláciu požadovanej teploty, a to obvykle len otočným ovládačom s nastavením teploty, alebo tlačidlami, kedy sa údaj o teplote zobrazí na displeji. Ovládanie jednoduchého termostatu zvládne každý. Digitálne zariadenia potom umožňujú naprogramovanie na rôznych teploty v rôznych časoch, v rôznych dňoch, ovládanie cez chytrý telefón a ďalšie pokročilé funkcie.

Základom je jednoduchý/mechanický typ bez displeja najčastejšie s otočným ovládačom/kolieskom, ktorým sa nastavuje požadovaná teplota.
Digitálny termostat je vybavený displejom, na ktorom sa zobrazuje zvolená teplota a obvykle aj ďalšie údaje ako aktuálna teplota, stav zariadenia, deň v týždni alebo čas.

Programovateľné zariadenia umožňujú pokročilé nastavenia, napríklad automaticky znížiť teplotu na noc alebo cez deň, keď je domácnosť prázdna. Obvykle je možné zvoliť z niekoľkých programov, ktoré sú buď pevne dané, alebo je možné ich individuálne prispôsobiť. Správne naprogramovanie termostatu môže byť trochu náročnejšie, preto prípadne požiadajte niekoho skúsenejšieho, alebo sa obráťte na odbornú firmu.

Najpokročilejším typom sú chytré termostaty s WIFI alebo ZigBee, ktoré umožňujú prepojenie s ďalšími zariadeniami. Takýmto typom sú aj inteligentné termostatické hlavice na regulačný ventil radiátora. Vďaka týmto zariadeniam je riadenie teplôt plne automatické, ale je aj cena takých hlavíc býva vyššia ako cena štandardných hlavíc. Ďalšou výhodou je ovládanie a sledovanie stavu na diaľku cez chytrý telefón vďaka spojeniu termostatu s WIFI.

Vzhľad
Termostaty sa vyrábajú v mnohých variantoch, takže výber je široký. Naopak farebnosť väčšinou zahŕňa hlavne bielu v rôznych odtieňoch, šedú a čiernu. Môžete ale zvoliť či má mať termostat oblé alebo ostré hrany, farbu displeja a vďaka tomu môže termostat krásne zapadnúť k ostatnému zariadeniu.

Cena
Základné / jednoduché termostaty slúžiace iba na reguláciu teploty zaobstaráte obvykle výrazne lacnejšie, než digitálne s programom. Programovateľné zariadenia sa dajú kúpiť v cenách nad dvetisíc korún a najpokročilejšie termostaty s WIFI za ceny od 3000 Sk. Cenu tiež ovplyvňuje značka výrobcu.

Typ čidla / senzora
Termostaty využívajú dva druhy teplotných čidiel a to: priestorové a podlahové. Prostotové je (ak je ním termostat vybavený) priamo súčasťou termostatu, podlahové (ak je ním termostat vybavený) sa inštaluje do podlahovej plochy. Najlepšou voľbou je kombinácia oboch čidiel na zlepšenie efektivity vykurovania. Podlahové teplotné čidlo je nutné pre podlahové kúrenie, aby bola teplota podlahy podľa priania užívateľa a zabránilo sa prekurovaniu podlahy a možnému poškodeniu kúrenia a krytiny.

Spínaný výkon
Obvykle je termostat vhodný pre hodnotu 16A, čo zodpovedá výkonu tepelného zdroja 3680W, je ale vhodné ich zachovať aspoň s 10% rezervou, aby termostat nebol preťažovaný a zabránilo sa tak nadmernému alebo predčasnému opotrebeniu, čo má vplyv na životnosť termostatu.